Co warto wiedzieć projektując przestrzeń z wyspą kuchenną?

You are currently viewing Co warto wiedzieć projektując przestrzeń z wyspą kuchenną?

Większość z nas marzy o niecodziennym wystroju kuchni połączonym z jej wysoką funkcjonalnością, praktycznym rozplanowaniem przestrzeni oraz aranżacją oddającą indywidualny charakter.

Wisienką na torcie w kuchni marzeń bardzo często bywa wyspa kuchenna.

I choć jeszcze do niedawna wyspy królowały w dużych kuchniach lub tych otwartych na salon czy jadalnię, obecnie nawet w małych kuchniach, które przeważają w mieszkaniach w bloku, przy dobrej aranżacji jesteśmy w stanie zmieścić zgrabną i praktyczną wyspę.

Aby przestrzeń z wyspą była w pełni funkcjonalna warto poznać kilka istotnych szczegółów.

O czym należy wiedzieć projektując wyspę kuchenną?

 – odpowiadamy w poniższym artykule.

Przeczytasz w nim:

  • Wyspa kuchenna – nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie
  • Wyspa jako stół i blat roboczy 
  • Wyspa kuchenna z funkcją gotowania
  • Wyspa w kuchni ze strefą zmywania (zlewem)
  • Jak wykorzystać przestrzeń wyspy kuchennej?
  • Wyspa w małej kuchni – to jest możliwe!
  • Sięgnij po nietuzinkowe rozwiązania – duże płytki gresowe lub beton architektoniczny 

Wyspa kuchenna – nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie

Wyspa kuchenna z wieloma możliwościami aranżacji wydaje się idealnym rozwiązaniem. Do jej podstawowych funkcji możemy zaliczyć:

  • podwyższenie ergonomii kuchni
  • praktyczne wykorzystanie miejsca zarówno w dużej przestrzeni, jak i tej nieco mniejszej
  • łącznik dwóch stref – kuchni i salonu (jadalni).

Funkcje samej wyspy dostosowujemy do naszych potrzeb, możliwości wykorzystania przestrzeni wokół wyspy i oczywiście budżetu. Projektując kuchnię z wyspą musimy pamiętać, aby określić jej zastosowanie wcześniej, gdyż w wielu przypadkach należy doprowadzić do wyspy instalacje.

Wyspa jako stół i blat roboczy

Jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Dzięki wyposażeniu wyspy w wygodny blat zyskujemy dodatkową przestrzeń roboczą. Ujmując w projekcie wyspy miejsce na krzesła lub hokery staje się ona również stołem, przy którym możemy wygodnie usiąść. 

Daje nam to możliwość przygotowania posiłków w towarzystwie dzieci lub znajomych, dodatkową przestrzeń do pracy lub zabawy.

Wyspa kuchenna z funkcją gotowania

Projekt wyspy, która będzie zawierała w sobie płytę grzewczą jest bardziej wymagający.

Musimy zadbać o:

  • wielkość blatu roboczego wokół płyty – z 3 stron okalających płytę grzewczą musimy pozostawić minimum 40 cm blatu, co nie tylko zapewni nam komfort pracy, ale również pozwoli na zachowanie bezpiecznej przestrzeni, chroniącej przed poparzeniem.
  • przyłącze elektryczne. Warto nie zapominać również o gniazdkach w samym blacie, do których podłączymy kuchenne akcesoria używane podczas gotowania.
  • zapewnieniu odpowiedniego odprowadzenia oparów w postaci wolnowiszącego okapu. 

Wyspa w kuchni ze strefą zmywania (zlewem)

To kolejny sposób na wzbogacenie kuchennej wyspy. Umieszczenie zlewu na blacie również wymaga od nas odpowiedniego zaplanowania przestrzeni i doprowadzenia:

  • przyłącza wody oraz kanalizacji
  • przewodów elektrycznych w sytuacji, gdy będziemy montować młynek do odpadów lub chcemy umieścić dodatkowe gniazdka w blacie.

Również w tym wypadku powinniśmy pomyśleć o odpowiedniej wielkości blatu.

Zlew i płytę grzewczą możemy umieścić na wyspie kuchennej razem. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala nam uzyskać wiele miejsca do przechowywania w pozostałej części zabudowy kuchennej. Dzięki temu stworzymy wygodną, ergonomiczną przestrzeni, w której wszystko będzie pod ręką, a my podczas gotowania będziemy mogli obserwować bawiące się dzieci i swobodnie rozmawiać z pozostałymi domownikami.

Jak wykorzystać przestrzeń wyspy kuchennej?

W zależności od tego, w co wyposażymy naszą wyspę oraz jaką będzie miała wielkość – taką ilością miejsca będziemy dysponować pod blatem.

  • Przy wyspie spełniającej funkcję stołu musimy pamiętać o wygospodarowaniu wygodnej przestrzeni na nogi. Pozostałą jej część możemy przeznaczyć na wygodne szafki i szuflady na akcesoria kuchenne, półki na wino, butelki z napojami, książki kucharskie i drobne bibeloty.
  • Również naszą wyspę możemy wyposażyć w piekarnik czy miejsce na kosz na odpadki, tworząc tym samym w pełni przygotowane stanowisko do kulinarnych szaleństw.
  • Stronę wyspy wychodzącą na salon możemy wykorzystać również w formie dodatkowej przestrzeni na dekoracje czy akcesoria nawiązujące do elementów salonu lub jadalni.

Wyspa w małej kuchni – to jest możliwe!

Wyspa w kuchni, jak już wspomnieliśmy, ma podnieść jej funkcjonalność. Aby ta zasada została spełniona wokół nawet najmniejszej wyspy musimy mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń na swobodne przemieszczanie się

Jak sprawdzić, czy w naszej kuchni zmieści się wyspa?

  • Aby wygodnie przechodzić między szafkami a wyspą, potrzebujemy minimum 90 cm, choć optymalnym rozwiązaniem jest odległość 100 -120 cm
  • Wygodny blat roboczy to powierzchnia minimum 60 × 80 cm. Jeżeli chcemy, aby spełniała również funkcję stołu warto dla każdej z osób przeznaczyć obszar blatu o powierzchni 60 × 40 cm.

Ceramico24.pl podpowiada: Należy pamiętać, że im więcej elementów będzie zawierała nasza wyspa tym większa będzie jej powierzchnia!

Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie lekkiej konstrukcji – drewnianej lub z płyt meblowych – i wyposażenie jej w kółka. Tak uzyskana mobilność wyspy z pewnością świetnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach. 

Kształt wyspy również powinien zapewnić możliwość praktycznego wykorzystania powierzchni oraz swobodnego funkcjonowania w kuchni. To czy będzie ona miała ścięte boki i wyglądem przypominała trapez, czy będzie w kształcie prostokąta, czy kwadratu zależy tylko od naszych upodobań i przestrzeni, którą dysponujemy. 

Sięgnij po nietuzinkowe rozwiązania – duże płytki gresowe lub beton architektoniczny

Projektując wyspę mamy wręcz morze możliwości odnośnie do materiału, z którego zostanie ona zbudowana. Wykorzystując wyspę jako łącznik między kuchnią a salonem lub kuchnią a jadalnią, możemy poprzez jej wygląd stworzyć płynne przejście między tymi strefami. 

Niektórzy są zwolennikami stworzenia wyspy na wzór pozostałej zabudowy kuchennej (np. poprzez wykorzystanie konstrukcji z drewna lub płyty meblowej) inni wręcz odwrotnie widzą w niej element wyróżniający się, który swoim wyglądem będzie nadawał tej przestrzeni niecodzienny charakter.

Zarówno jednym jak i drugim w sukurs przyjdzie piękna i praktyczna glazura wielkoformatowe płytki gresowe o wysokiej klasie ścieralności i minimalnej wchłanialności wody. Odporne na uszkodzenia mechaniczne, idealne zarówno na poziome jak i na pionowe powierzchnie, świetnie sprawdzą się w kuchni, salonie oraz na wyspie.

Ceramico24.pl  podpowiada: Wyspa obudowana gresem również na blacie ułatwi utrzymanie czystości, co w kuchni jest niezwykle istotne. 

Kolejnym świetnym rozwiązaniem będą panele 3D z betonu architektonicznego, w pięknych stonowanych kolorach lub głębokiej czerni, czy bieli. Nadadzą one wyspie kuchennej wyrafinowanego i niecodziennego wyglądu. Ich wysoka odporność na uszkodzenia oraz wilgoć i idealne komponowanie się zarówno z naturalnym drewnem, jak i elementami stalowymi czynią z nich ulubiony element designerski ostatnich czasów.

Wyspa kuchenna to z pewnością dobre rozwiązanie, bardzo funkcjonalne i co najważniejsze – nadające się nie tylko do dużych przestrzeni. 

PS. Wyspa w kuchni? Strzał w 10, czy uleganie designerskiej modzie? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

c24 logo ceramico24 pod lp

REKLAMA: