Jak najlepiej dobrać oświetlenie w domu?

You are currently viewing Jak najlepiej dobrać oświetlenie w domu?

Niegdyś światło słoneczne było odpowiedzialne za regulację nie tylko naszego rytmu dobowego, ale również działań w poszczególnych porach roku. Dziś, dzięki sztucznemu oświetleniu nie musimy już spieszyć się z wykonywaniem pracy „za dnia”, a mrok rozświetlać lampą naftową czy świecą.

Jednak, aby w najlepszy sposób wykorzystać dobrodziejstwo sztucznego oświetlenia w naszych domach, powinniśmy poznać dokładnie jego funkcjonalność.

Odpowiednie oświetlenie będzie gwarantem nie tylko komfortowej pracy, ale również codziennych czynności oraz wypoczynku.

Czym się kierować wybierając lampy, żyrandole, plafony, kinkiety lub listwy ledowe i jak rozmieścić je prawidłowo w pomieszczeniach? – Podpowiadamy w poniższym artykule.

Przeczytasz w nim:

 • Jak wybrać oświetlenie do domu lub mieszkania – rodzaje oświetlenia i ich funkcje
 • Jak czytać tajemnicze oznaczenia na etykietach żarówek, świetlówek i pasków ledowych 
 • Jak rozmieścić oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach

Jak wybrać oświetlenie do domu lub mieszkania

Aranżując poszczególne pomieszczenia nie możemy zapomnieć o rozmieszczeniu różnorodnego oświetlenia. Czasy „jednej lampy na pokój” odchodzą już do lamusa i dziś zależy nam przede wszystkim na komforcie we własnym M, a ten uzyskamy m.in. komponując oświetlenie z wielu elementów spełniających różne funkcje.

Jak to zrobić? Oto 3 proste kroki jak wybrać oświetlenie do domu lub mieszkania:

Krok 1. Dobór oświetlenia do stref funkcjonalnych we wnętrzu

Aby wybrać jak najlepiej, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakie strefy podzielimy dane pomieszczenie, czyli w jaki sposób będziemy spędzać w nim czas (więcej na ten temat przeczytasz w naszym wpisie). Inny rodzaj oświetlenia sprawdzi się nad blatem roboczym w kuchni, inny w salonie w strefie wypoczynku, a jeszcze inny w sypialni przy łóżku.

Krok 2. Określenie rodzaju oświetlenia w danej strefie

Wyróżniamy 3 podstawowe typy:

 • Światło główne – służy do zastąpienia światła dziennego i ogólnego oświetlenia pomieszczenia. Powinno być intensywne i o dużej mocy – idealnym rozwiązaniem są żyrandole, lampy sufitowe, taśmy LED.
 • Światło dekoracyjne – nadaje wnętrzu niepowtarzalnego look’u. Może być: podświetleniem mebla lub dekoracji ściennej, np. ścianki medialnej z paneli betonowych 3D, ciekawym dodatkiem samym w sobie lub budować odpowiedni klimat we wnętrzu. 

Światło robocze – stosowane wszędzie tam, gdzie dobre oświetlenie jest nam niezbędne do wykonywania określonych czynności (światło przy lustrze w łazience, lampka przy biurku, czy oświetlenie nad blatem roboczym w kuchni).

Krok 3. Wybór oświetlenia pod względem praktycznego elementu dekoracyjnego

Sklepowe sufity i półki wręcz uginają się pod ciężarem przeróżnych modeli lamp, lampek, kinkietów, żyrandoli i plafonów. Architekci prześcigają się w aranżacji niecodziennych wnętrz, wzbogacając kompozycje nietuzinkowym oświetleniem, które nadaje ich projektom charakter i oryginalność. Co tu dużo mówić – światło ma magiczną moc zmieniania naszej przestrzeni jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Wybierając oprawę możemy kierować się: 

 • jej funkcją dekoracyjną związaną z designem (kinkiet, lampa, abażur)
 • rolą emitowanego światła podkreślającą konkretny element wystroju, fakturę ściany, oświetlenie obrazu itp.
 • połączeniem obu.

W tym wypadku należy pamiętać, że konstrukcja oprawy, czyli jej kształt, materiał, z którego została wykonana czy faktura, ma wpływ na to, w jaki sposób będzie emitowane światło. Pod tym względem wyróżniamy:

 • Światło rozproszone – uzyskamy dzięki lampom i żyrandolom umożliwiającym rozchodzenie się światła w niemalże każdym kierunku.
 • Światło punktowe oprawa umożliwia padanie światła w określonym kierunku, na daną przestrzeń.

Jak czytać tajemnicze oznaczenia na etykiecie

Żarówka, świetlówka czy pasek LED (czyli źródło światła), aby spełniały swoją funkcję w pomieszczeniu muszą mieć określone parametry. Wszystkie potrzebne informacje na ich temat znajdziemy na etykietach.

Które z nich powinny zainteresować nas najbardziej?

 • Lumen (lm) – mówi ile światła generuje strumień świetlny. Zasada jest prosta – im więcej lumenów, tym więcej światła. Przy żarówkach starego typu, do których przywykliśmy, moc określana była w Watach. Jak przekłada się moc współczesnej żarówki do tej znanej nam z nie tak odległej przeszłości? 

Poniżej umieszczamy małą ściągę 🙂

Wat25406075100
Lumeny220 – 250410 – 470700-810920 – 10601300 – 1530

Dlaczego ilość Lumenów jest ważna?

Ponieważ w zależności od ilości punktów świetlnych i oprawy dobieramy odpowiednią moc źródła światła, np.:

 • w garderobie, czy spiżarni z pewnością przyda nam się jedna żarówka o większej mocy, bądź kilka punktów o niższej wartości lumenów
 • w sypialni lub przy biurku przy świetle punktowym moc nie musi być duża, ponieważ światło się nie rozprasza. 
 • Luks (lx) – określa natężenie oświetlenia, czyli ilość światła na danej powierzchni wygenerowanej przez punkt świetlny umieszczony w określonej odległości. Aby łatwiej było przyswoić sobie ten parametr, wystarczy zapamiętać, że:
  • praca w biurze w optymalnych warunkach wymaga natężenie ok. 300 – 400 lx
  • ogólne światło dzienne to 10000-25000 lx
  • bardzo pochmurny dzień to tylko 107 lx.
 • Kelwiny (K) – określają temperaturę barwową światła, czyli mówią nam, czy światło będzie ciepłe, zimne czy neutralne.

Dlaczego ten parametr jest istotny?

Ponieważ mamy zakodowaną aktywność zgodną z naturalnym rytmem dnia, który wyznacza światło słoneczne. Nasz organizm przestawia się na aktywne działanie w chłodnym świetle o wysokiej wartości Kelwinów, natomiast w ciepłych barwach odwołujących nas do zachodzącego słońca (i niegdyś końca codziennej aktywności), wyciszamy się i odpoczywamy.

Ciepłe światło, które dają, np. świeca, ogień w kominku lub ognisko to wartości około 3000 K. Im wyższa jest wartość podawana w Kelwinach tym światło ma chłodniejszą temperaturę barwową. Dla przykładu światło słoneczne w południe to około 5000 – 6500 K, dlatego optymalne warunki do pracy w biurze zapewnia oświetlenie chłodne o wartości około 6000 – 6500 K. Światło neutralne to 4000 K.

 • CRI wskaźnik oddawania barwy (z ang. Colour Rendering Index) określa jak wiernie zostają oddane kolory przedmiotów. Skala obejmuje wartości o 0 do 100, przy czym wartość 100 oznacza idealne oddanie barwy.  Minimalna wartość oświetlenia w pomieszczeniach powinna wynosić 80 i takie mają standardowe światła LED, światło żarówki starego typu jak i światło słoneczne osiągają wartość 100. 
 • Kąt rozsyłu światła – to wartość kątowa powierzchni, jaką oświetli nasze źródło światła, czyli informacja czy światło będzie świeciło dookolnie, czy jego snop będzie oświetlał tylko wycinek powierzchni, nad którym się znajduje.

Jak rozmieścić oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach

Gdy już mamy niezbędną wiedzę na temat parametrów związanych z oświetleniem, warto zastanowić się nad odpowiednim rozmieszczeniem określonej ilości punktów świetlnych.

Odpowiednie oświetlenie w salonie

Salon to miejsce, w którym spędzamy bardzo dużo czasu na różnego rodzaju aktywnościach. Gdzie  zatem umieścić oświetlenie?  

 • nad stołem – ważne, aby lampy oświetlały stół, a nie raziły siedzące przy nim osoby
 • w okolicy stolika kawowego, który możemy zaliczyć również do strefy relaksu
 • obok telewizora/ścianki medialnej – dodatkowe światło zrównoważy to emitowane przez telewizor i dodatkowo będzie budowało nastrój
 • między strefami,
 • światło ogólne oświetlające salon.

Kuchnia – oświetlenie do zadań specjalnych

Doświetlenie poszczególnych stref jest również istotne w kuchni. Pamiętajmy o wysokiej wartości CRI, aby nasze potrawy zachowały oryginalne kolory. 

Strefy w kuchni warte uwagi to:

 • blat roboczy 
 • barek, wyspa
 • ogólne oświetlenie sufitowe – przy małej powierzchni może zastąpić oświetlenie blatu roboczego.

Łazienka – to nie tylko strefa relaksu 

Łazienka jest zazwyczaj małym pomieszczeniem pozbawionym okna. Dlatego warto zadbać w niej o różne rodzaje oświetlenia.

 • światło robocze – bardzo ważne dla pań przy malowaniu i panów przy goleniu 🙂 – montowane najczęściej przy lustrze
 • światło główne
 • światło dekoracyjne ułatwiające wypoczynek podczas kąpieli.

Sypialnia

To ważne miejsce bardzo często podzielone na kilka stref. Wyposażona w: szafę – spełnia funkcję garderoby; biurko – staje się przestrzenią do pracy; toaletkę – stwarza komfortowe warunki do wykonania makijażu. Dlatego podobnie jak w łazience również w sypialni powinniśmy zadbać o dobór odpowiedniego oświetlenia:

 • światło główne – pozwoli oświetlić całą przestrzeń i wnętrze szafy
 • lampki nocne – ułatwią czytanie i nie będą raziły śpiącego partnera
 • światło dekoracyjne – wprowadzi odprężający klimat, pomagający się wyciszyć przed snem.

Sztuczne światło to wielkie osiągnięcie jednak w każdym z nas drzemie prastara potrzeba spędzania czasu przy ciepłym świetle ognia. Warto o niej pamiętać i wzbogacić tarasową przestrzeń o żywy ogień. Idealnym rozwiązaniem są paleniska gazowe – bezpieczne i nadające niepowtarzalny klimat wieczorom spędzanym na tarasie.

c24 logo ceramico24 pod lp
Szeroki wybór produktów, ceny również adekwatne do jakości! Polecam :)
Ola Walkiewicz
Ola Walkiewicz
2022-04-15
Firma ceramico24 to pełen profesjonalizm, genialne podejście do klienta oraz bardzo wysoka jakość wykonania! Jestem bardzo zadowolony z usług tej firmy i na pewno nie raz do nich wrócę!
Bartek Walkiewicz
Bartek Walkiewicz
2022-03-31
Polecam z całego serca. Natychmiastowa wysyłka i konkurencyjna cena. Ponadto zakładka o remoncie potrafi wskazać jak znaleźć ekipę która nie zrobi "niespodzianki"! Z tych porad dużo wywnioskowałem za co bardzo dziękuję!!
Kamil D.
Kamil D.
2021-12-02
Pełen profesjonalizm i najwyższa jakość. Dziękuję za szybką i sprawną realizację. Szczerze polecam. Z pewnością jeszcze nie jeden raz skorzystam z usług sklepu.
Natalia Buszta
Natalia Buszta
2021-09-19
TRAFIŁEM DO WAS Z POLECENIA - NIE ZAWIODŁEM SIĘ. CZŁOWIEK Z OBSŁUGI WIE, CO SPRZEDAJE I MA NIESAMOWITY ZMYSŁ WNĘTRZARSKI. WYKORZYSTAŁEM WSZYSTKIE SUGESTIE ORAZ PORADY (NA MARGINESIE: TYM SIĘ RÓŻNIĄ PASJONACI BRANŻY OD MARKETOWYCH "DORADCÓW"). TOWAR PRZYSZEDŁ W CIĄGU 48H DOSKONALE ZABEZPIECZONY NA CZAS TRANSPORTU - DUŻY PLUS. TYDZIEŃ PO ZAKUPIE ODEBRAŁEM TELEFON Z ZAPYTANIEM: "CZY WSZYSTKO JEST OK I CZY JESTEM W PEŁNI ZADOWOLONY"? WOW - KTÓRA FIRMA INTERESUJE SIĘ KLIENTEM PO DOKONANIU SPRZEDAŻY??? UJĘLIŚCIE MNIE PROFESJONALNYM PODEJŚCIEM, ŚWIETNYMI KAFLAMI ORAZ NAPRAWDĘ FACHOWĄ WIEDZĄ, KTÓRĄ CHĘTNIE SIĘ DZIELICIE - DLATEGO DUŻY POZYTYW DLA WAS! DZIĘKUJĘ.
Hajduk 112
Hajduk 112
2021-07-09
Bardzo polecam ceramico24, szczególnie beton architektoniczny! Uwielbiam loftowe i industrialne wnętrza, beton nadał charakteru w moim salonie. Jest stylowo, elegancko i z wyrazem, a to wszystko, dzięki Ceramico24!
Anna Dębska
Anna Dębska
2021-06-08
Bardzo polecam Ceramico24! Trafiłam dzięki znajomym, którzy polecali samą firmę, obsługę i oczywiście towar. Z ciekawości zajrzałam i...w efekcie planuje zmianę tarasu. Zachwyciły mnie płyty tarasowe z betonu architektonicznego - proste i stylowe. Super!
Kira Słupczyńska (Awa22)
Kira Słupczyńska (Awa22)
2021-05-17

REKLAMA: