Jak przygotować podłoże pod płytki?

Jak przygotować podłoże pod płytki?

Jak przygotować podłoże pod płytki? Sposób przygotowania powierzchni, na której zamierzamy kleić nasze wymarzone płytki jest szczególnie istotnym – równie istotnym, jak dobór kleju oraz jego precyzyjne (zgodne z instrukcją) wymieszanie. Dlaczego? Otóż dlatego, że podłoże przygotowane byle jak – aby szybciej, „odwdzięczy się” proporcjonalnie trwałością podczas codziennego użytkowania… Odradzamy więc pośpiech i niedbalstwo.

Na rynku prac wykończeniowych panuje istna hossa – oznacza to niedobór fachowców „z krwi i kości”, mamy za to często do czynienia z przypadkowymi osobami, które postanowiły ową hossę wykorzystać. Nic w tym złego – uwielbiamy ludzi przedsiębiorczych, gdyby jednak nie fakt, że osoby zaczynające swoją przygodę z glazurnictwem uczą się często na… …na klientach 🙁 Skutki takiego podejścia stosunkowo łatwo sobie wyobrazić, prawda?

dbamy o stosowną izolację

Jak do tego dołożymy naszą narodową „eksperckość” – znamy się przecież na wszystkim: poczynając od skoków narciarskich, poprzez wirusologię, na katastrofach lotniczych kończąc. Gdyby tak nie było – telewizyjny program Usterka nie byłby takim hitem 😉 Warto więc oswoić kluczowe zasady prawidłowego klejenia płytek do podłoża i wcielić się tym samym w kontrolera jakości. Świadomość kluczowych zasad pozwoli zweryfikować wykonawcę, a w razie problemów lub dostrzeżenia błędów – pomoże uratować sytuację i zaoszczędzić dublowania wydatków…

Zatem po kolei:

  • Jeśli mamy nowy dom czy mieszkanie należy upewnić się, że wylewki lub tynki są wysezonowane (czyli ludzkim językiem – SUCHE, zaleca się minimum trzy miesiące <zwłaszcza podłogi>)
  • Jeśli remontujemy, wtedy podchodzimy do zadania trochę inaczej, tj.: usuwamy starą (poprzednią) warstwę wykończeniową (są teoretycznie extra kleje na rynku, które pozwalają kleić np. płytki na płytki czy nawet na farbę olejną – tylko po co ryzykować?).
  • uzupełniamy ewentualne ubytki
jak kleimy płytki ceramiczne?
usuwamy stare bez zbędnych sentymentów
  • wyrównujemy płaszczyznę (nie nadrabiamy krzywizn klejem!!!)
  • odkurzamy (słownie: ODKURZAMY) podłoże
  • gruntujemy zaplanowaną powierzchnię na dzień przed rozpoczęciem klejenia.

Dopiero w ten sposób przygotowane podłogi czy ściany dadzą nam pewność, że podłoże będzie stanowić solidną podstawę pod wymarzone gresy tudzież inne płytki ceramiczne. A jeśli już mowa o gresach – szczególnie istotnym jest także dobór kleju! Gres (o czym pisałem w poprzednim artykule) różni się swoją budową od pospolitych płytek ceramicznych i między innymi z tego powodu wymaga dedykowanej zaprawy klejowej. Nie oszczędzajmy na kleju proszę – nie warto, zaprawa powinna być elastyczna (a przy dużych formatach – wysoko elastyczna), mrozoodporna i wodoodporna oraz zapewniająca podwyższoną przyczepność. Jakość także w tym wypadku ma ogromne znaczenie!

Na dziś to wszystko, zapraszamy do śledzenia nas – niebawem omówimy kolejne rozdziały z jakich składa się remont tudzież wykończenie wnętrz.

Płytki ceramiczne & Beton Architektoniczny:

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Marysia

    Fachowcy wiedzą lepiej, potem zmieniają nr telefonu – a my zostajemy z problemem… 🙁

Dodaj komentarz