Jak przygotować podłoże pod płytki?

You are currently viewing Jak przygotować podłoże pod płytki?

Jak przygotować podłoże pod płytki?

Sposób przygotowania powierzchni, na której zamierzamy kleić nasze wymarzone płytki jest szczególnie istotnym – równie istotnym, jak dobór kleju oraz jego precyzyjne (zgodne z instrukcją) wymieszanie. Dlaczego? Otóż dlatego, że podłoże przygotowane byle jak – aby szybciej, „odwdzięczy się” proporcjonalnie trwałością podczas codziennego użytkowania… Odradzamy więc pośpiech i niedbalstwo.

Na rynku prac wykończeniowych panuje istna hossa – oznacza to niedobór fachowców „z krwi i kości”, mamy za to często do czynienia z przypadkowymi osobami, które postanowiły ową hossę wykorzystać. Nic w tym złego – uwielbiamy ludzi przedsiębiorczych, gdyby jednak nie fakt, że osoby zaczynające swoją przygodę z glazurnictwem uczą się często na… …na klientach 🙁 Skutki takiego podejścia stosunkowo łatwo sobie wyobrazić, prawda?

dbamy o stosowną izolację

Jak do tego dołożymy naszą narodową „eksperckość” – znamy się przecież na wszystkim: poczynając od skoków narciarskich, poprzez wirusologię, na katastrofach lotniczych kończąc. Gdyby tak nie było – telewizyjny program Usterka nie byłby takim hitem 😉 Warto więc oswoić kluczowe zasady prawidłowego klejenia płytek do podłoża i wcielić się tym samym w kontrolera jakości. Świadomość kluczowych zasad pozwoli zweryfikować wykonawcę, a w razie problemów lub dostrzeżenia błędów – pomoże uratować sytuację i zaoszczędzić dublowania wydatków…

Zatem po kolei:

 • Jeśli mamy nowy dom czy mieszkanie należy upewnić się, że wylewki lub tynki są wysezonowane (czyli ludzkim językiem – SUCHE, zaleca się minimum trzy miesiące <zwłaszcza podłogi>)
 • Jeśli remontujemy, wtedy podchodzimy do zadania trochę inaczej, tj.: usuwamy starą (poprzednią) warstwę wykończeniową (są teoretycznie extra kleje na rynku, które pozwalają kleić np. płytki na płytki czy nawet na farbę olejną – tylko po co ryzykować?).
 • uzupełniamy ewentualne ubytki
jak kleimy płytki ceramiczne?
usuwamy stare bez zbędnych sentymentów
 • wyrównujemy płaszczyznę (nie nadrabiamy krzywizn klejem!!!)
 • odkurzamy (słownie: ODKURZAMY) podłoże
 • gruntujemy zaplanowaną powierzchnię na dzień przed rozpoczęciem klejenia.

Dopiero w ten sposób przygotowane podłogi czy ściany dadzą nam pewność, że podłoże będzie stanowić solidną podstawę pod wymarzone gresy tudzież inne płytki ceramiczne. A jeśli już mowa o gresach – szczególnie istotnym jest także dobór kleju! Gres (o czym pisałem w poprzednim artykule) różni się swoją budową od pospolitych płytek ceramicznych i między innymi z tego powodu wymaga dedykowanej zaprawy klejowej. Nie oszczędzajmy na kleju proszę – nie warto, zaprawa powinna być elastyczna (a przy dużych formatach – wysoko elastyczna), mrozoodporna i wodoodporna oraz zapewniająca podwyższoną przyczepność. Jakość także w tym wypadku ma ogromne znaczenie!

Na dziś to wszystko, zapraszamy do śledzenia nas – niebawem omówimy kolejne rozdziały z jakich składa się remont tudzież wykończenie wnętrz.

 

Płytki ceramiczne & Beton Architektoniczny:

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Marysia

  Fachowcy wiedzą lepiej, potem zmieniają nr telefonu – a my zostajemy z problemem… 🙁

 2. admin

  Z naciskiem na “fachowcy”…, ale ma Pani niestety rację, bywa i tak 🙁
  O tym, czym się kierować przy wyborze ekipy remontowej, pisaliśmy w tym artykule: https://ceramico24.pl/ekipa-remontowa-2020/
  Zdrowia i odporności!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.