Jak planować przestrzeń na tarasie — praktyczny poradnik
Każdy z nas marzy o wyjątkowym miejscu, które pozwoli na chwilę wytchnienia, po codziennej bieganinie. Przestrzeni kojącej rozedrgane emocje, wypełnionej bujną roślinnością, z jednej strony lekko zacienionej, ale też z dostępem do pieszczącego łagodnie słońca. Takiej, która będzie idealna do popołudniowego leniuchowania z książką, spotkania z przyjaciółmi, czy obserwacji rozgwieżdżonego, letniego nieba.
Taras, bo o nim mowa stanowi często przedłużenie naszego domu lub mieszkania i aranżując go dokładamy wszelkich starań, aby wykorzystać tę przestrzeń tak, by stała się swoistym królestwem chwil relaksu i zapomnienia.
W tym artykule przeczytasz:
- Jak podzielić taras na strefy
- Meble ogrodowe — funkcjonalność kluczem do sukcesu
- Relaks na wyższym poziomie
- Kojąca zieleń — jak wybrać rośliny na taras
- Romantyczne wieczory — najlepsze tarasowe paleniska
Taras w zależności od miejsca, w którym mieszkamy jest albo łącznikiem ogrodu z domem, albo przestrzenią niejako wyrwaną z osiedlowej dżungli i zamienioną — z większym lub mniejszym skutkiem — w oazę relaksu.
Od tych uwarunkowań, a dokładnie od tego, czy nasz taras jest zadaszony, wkomponowany w bryłę budynku, czy jest częścią ogrodu wydzieloną na potrzeby stworzenia tego miejsca, zależą nasze możliwości aranżacji.
Na co zwrócić uwagę urządzając taras? Podpowiadamy!
Jak podzielić taras na strefy
Gdy taras znajduje się w bryle domu lub bloku dysponujemy wówczas ograniczoną i czasem zadaszoną przestrzenią. Musimy dopasować naszą strefę letniego relaksu do określonych warunków. Natomiast, gdy sami tworzymy taras z części ogrodu mamy o wiele większe pole manewru. Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale i niosą drobne trudności, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Najczęściej łączą się one z praktycznym wykorzystaniem przestrzeni, nasłonecznieniem i… ochroną przed czujnym okiem sąsiada :).
Taras jest miejscem, które łączy w sobie kilka funkcji. Powinien dać nam możliwość wypoczynku, radosnego biesiadowania i wieczornych, leniwie płynących spotkań z rodziną lub znajomymi.
Spełnieniem marzeń byłaby przestrzeń, w której znajdzie się miejsce na:
- stół z krzesłami
- stanowisko z grillem
- kącik wypoczynkowy
- palenisko
- strefę dla dzieci.
A wszystko to w otoczeniu pięknej, niekłopotliwej roślinności i oczywiście osłonięte przed ciekawskimi sąsiadami.
Aby zapewnić maksymalną funkcjonalność, urządzanie tarasu należy zacząć od analizy nasłonecznienia tej przestrzeni. Operujące słońce będzie wyznacznikiem wydzielenia konkretnych stref. Jeżeli nasz taras jest otwarty musimy pomyśleć również o zadaszeniu, np. w postaci markizy, pergoli czy żagla. Wspólne posiłki w palącym słońcu czy leniuchowanie w upale niekoniecznie będą tym o czym marzymy.
Drugim istotnym krokiem jest przygotowania stabilnego podłoża z odpowiednim odprowadzeniem wody oraz płytkami wytrzymałymi na zmienne warunki pogodowe, mrozoodpornymi, łatwymi w pielęgnacji i odpornymi na uszkodzenia mechaniczne. W skrócie takimi, które nie będą nastręczały problemów przez długie lata.
Idealnym rozwiązaniem będą płyty tarasowe z betonu architektonicznego. Beton architektoniczny zdobył sobie wielu zwolenników niezwykłą wytrzymałością, nienachalnym, minimalistycznym wzornictwem oraz nieograniczoną możliwością zastosowania. Płytki tarasowe z betonu architektonicznego dostępne w wielu odcieniach i rozmiarach świetnie sprawdzą się na balkonie, tarasie i w ogrodzie, a ich niezwykły design bardzo dobrze komponuje się zarówno z elementami rustykalnego, jak i industrialnego wystroju.
Sprawdź naszą bogatą ofertę płyt tarasowych:
Meble ogrodowe — funkcjonalność kluczem do sukcesu
Na rynku mamy tak szeroki asortyment mebli ogrodowych, że z pewnością każdy znajdziesz idealny styl dla siebie. Taras stanowi niejako przedłużenie domu lub mieszkania i jednocześnie łagodne przejście w otwartą przestrzeń. Aby zachować spójność tego połączenia, warto wybrać aranżację, która będzie nawiązywała do naszego wnętrza. Mnogość wzorów i kolorów z pewnością ułatwi nam to zadanie, choć może również przyprawić o zawrót głowy.
Jeżeli marzysz o nieco rustykalnym i sielskim wyglądzie tarasu z pewnością zachwyci Cię ratan lub klasyczna sosna, fani nowoczesnego stylu odnajdą się w prostych formach łączących metal i szkło, praktyczni sięgną do ciekawego rozwiązania, jakim jest technoratan (ekoratan).
Warto pamiętać o tym, że meble na taras musi cechować wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne.
Zatem na co zwrócić uwagę wybierając meble ogrodowe:
- konstrukcja powinna ograniczać do minimum gromadzenie się wody na ich powierzchni
- materiał, z którego są wykonane powinien być odporny na wilgoć, gwałtowne wysychanie i długotrwałą ekspozycję na słońce
- łatwość pielęgnacji i czyszczenia
- lekka i praktyczne konstrukcja umożliwiająca szybkie złożenie czy schowanie
- funkcjonalność, która ułatwi dostosowanie mebli do potrzeb danej chwili.
Gdy miejsca mamy niewiele warto skorzystać z mebli modułowych, które można łączyć i rozdzielać zmieniając ich funkcję, lub z mebli wielofunkcyjnych. Zamiast klasycznego stolika kawowego możemy wybrać taki, który ma opcję podnoszonego blatu lub może zmienić się w podnóżek czy siedzisko z dodatkowym schowkiem. Jeżeli zdarza nam się jadać na tarasie w większym gronie, jednak nie codziennie, warto pomyśleć o rozkładanymi stole, czy składanych krzesłach a ich komfort podnieść miękkim oparciem, czy siedziskiem.
Relaks to po pierwsze wygoda miękkie poduchy, lekkie koce i przytulne siedziska umilą czas spędzany na tarasie. W tym wypadku niezbędna będzie również przestrzeń na przechowywanie tekstyliów — kapryśność pogody niejednemu z nas dała się we znaki. Warto zaopatrzyć się w skrzynię lub stolik kawowy z podnoszonym blatem, do którego w razie deszczu lub porywistego wiatru można schować wszystkie elementy z materiału.
Relaks na wyższym poziomie
Łagodne kołysanie w otoczeniu kojącej zieleni to spełnienia marzeń. Dlatego wielu z nas urządzając taras decyduje się na:
- hamak — idealne rozwiązania dla miłośników popołudniowych drzemek. Obecnie nie ogranicza nas już wymóg posiadania drzew lub innych elementów konstrukcyjnych, między którymi możemy rozpiąć materiał. Gdy dysponujemy większą przestrzenią możemy pozwolić sobie na komfortowy hamak na gotowym stelażu z drewna lub metalu, na niewielkim tarasie dobrze sprawdzi się podwieszany hamak brazylijski.
- huśtawkę — w tym przypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia! Drewniana, metalowa z ekoratanu, klasyczna, zadaszona, z moskitierą, na stelażu, podwieszana… można wręcz utonąć w oceanie możliwości!
- fotel wiszący — od huśtawki różni się brakiem ograniczenia bujania tylko w przód i tył, może być zarówno podwieszany do sufitu, jak i na stelażu. Jego wielką zaletą jest to, że jest jednoosobowy, choć to czasem może nastręczać powodów do małych niesnasek rodzinnych :)!
Kojąca zieleń — rośliny na tarasie
Gdy już mamy rozplanowaną przestrzeń, przygotowaną podłogę, wybrane meble i jesteśmy tak naprawdę na finiszu urządzania tarasu, pozostał nam jeszcze jeden element — rośliny. To ich kojąca zieleń i delikatny aromat w dużej mierze będzie wpływał na nasze samopoczucie. Piękne kwiaty dodadzą nie tylko uroku, ale z pewnością wspomogą rozwój populacji pszczół!
Wybierając rośliny na taras musimy kierować się po pierwsze intensywnością ekspozycji tej przestrzeni na słońce po drugie wybierać rośliny, które dobrze się czują w donicach. Gdy większość dnia taras jest skąpany w słońcu, postawmy na rośliny odporne na upały. Dobrze w takich warunkach sprawdzą się:
- niewielkie krzewy: wierzba szwajcarska, karagan, berberysy, bukszpan, czy jałowiec.
- pnącza, np. powojnik i wiciokrzew
- trawy i kolorowe wrzosy.
Gdy taras jest w znacznej mierze zacieniony wybierzmy rośliny, które nie wymagają wiele słońca, np.:
- begonia
- hortensja
- fuksja
- heliotrop
- azalia japońska.
Z pewnością piękne barwne kwiaty i soczysta zieleń liści warta jest odpowiedniego wyeksponowania. Idealnie w tym przypadku sprawdzą się donice z betonu architektonicznego. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej, od jasnych szarości poprzez ciepły beż aż do ciemnego grafitu, z pewnością znajdziesz odcień współgrający z innymi elementami aranżacji tarasu. Wiele wariantów wysokości i szerokości zapewni optymalny wybór pod kątem wymagań danej rośliny oraz miejsca, jakim dysponujesz. Warto pamiętać, aby donice zostały wyposażone w system nawadniania, który pozwoli nam się cieszyć bujną roślinnością, zapewniając jej optymalne warunki do wzrostu.
Sprawdź ofertę donic z betonu architektonicznego:
Romantyczne wieczory
Rozgwieżdżone niebo, delikatne cykady w tle, kieliszek schłodzonego wina i lekkie kołysanie hamaka… Do pełni tego idyllicznego obrazka brakuje tylko kojącego zmysły ognia.
Palenisko na tarasie doda niepowtarzalnego charakteru letnim wieczorom, przenosząc nas wprost w scenerię leśnych biwaków lub romantycznych nocy pod gołym niebem.
Palenisko na drewno TIPI Leofire, z rdzawych minimalistycznych płyt ze stali kortenowskiej (więcej o Cortenie przeczytasz tutaj), nie tylko wzbogaci wygląd Twojego tarasu, nadając mu wyrafinowany look, ale również idealnie nada się do pieczenia kiełbasek czy ziemniaków, co z pewnością będzie nie lada atrakcją podczas wieczornych spotkań z przyjaciółmi.
Dla miłośników wysmakowanej elegancji polecamy bezpieczne palenisko gazowe STAL Low Square w szerokiej gamie kolorów ze stali malowanej proszkowo lub nasz hit palenisko gazowe SPIEK All Around z pięknych wielkoformatowych płyt. Te niezwykle eleganckie paleniska gazowe za dnia zmienią się w praktyczną ławę.
Dodamy tylko, że nasze paleniska gazowe sterowane są smartfonem — wyobraź sobie zaskoczoną minę Twoich gości z nieudolnie ukrywaną zazdrością 😉
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci w stworzeniu wymarzonego tarasu, życzymy udanych realizacji i samych błogich chwil w nadchodzącym sezonie…
P.S.
Wszystkie produkty w sklepie ceramico24.pl kupisz wygodnie przez internet, z gwarancją bezproblemowej, szybkiej wysyłki.
Zobacz, co mamy jeszcze w ofercie!
-
Klej polimerowy VHCT Concrete Connect45,00 zł
-
płytki ceramiczne, gres Asti 120×60 cm.165,00 zł / m2
-
Beton Architektoniczny Panel 2D PB00252,00 zł – 332,00 zł / m2
-
płytki ceramiczne, gres Sora 160×80 cm.175,00 zł / m2